تاریخ : سه شنبه 28 آذر 1391 | 08:02 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس

تاریخچه شب یلدا

شب یلدا، درازترین شب سال و یکی از بزرگترین جشن های ایرانیان است. ایرانیان همواره شیفته شادی و جشن بوده اند و این جشن ها را با روشنایی و نور می آراستند. آنها خورشید را نماد نیکی می دانستند و در جشن هایشان آن را ستایش می کردند. در درازترین و تیره ترین شب سال، ستایش خورشید نماد دیگری می یابد. مردمان سرزمین ایران با بیدار ماندن، طلوع خورشید و سپیده دم را انتظار می کشند تا خود شاهد دمیدن خورشید باشند و آن را ستایش کنند. خوردن خوراکی ها و مراسم دیگر در این شب بهانه ای است برای بیدار ماندن.

 

 ادامه مطلب
تاریخ : دوشنبه 27 آذر 1391 | 01:22 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس

                                         یک شعر کودکانه زیبا برای شب یلدا
                             

                                            سی ام آذره و یک شب زیبا

                                           یه شب بلند به اسم شب یلدا

                                       شب شب نشینی و شادی و خنده

                                      شبی که واسه ی همه خیلی بلنده

                                     همه ی اهل خونه خوشحال و خندون

                                          آجیل و شیرینی و میوه فراوون

                                             شب قصه گفتن و یاد قدیما

                                          قصه ی لحاف کهنه ی ننه سرما

                                     شب یلدا که سحر شد،فصل پاییز میره

                                          جای پاییز رو زمستون می گیره

                                          ننه سرما باز دوباره برمی گرده

                                        کوله بارش رو پر از سوغاتی کرده


شاعر : سرکار خانم مهری طهماسبی دهکردیتاریخ : شنبه 25 آذر 1391 | 07:55 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس

سِندبادنامه یا کتاب حکیم سندباد یا داستان هفت‌وزیر داستانی قدیمی است که آن را از موضوعات سندباد حکیم هندی می‌دانسته‌اند.

این کتاب نخست به دستور نوح بن منصور سامانی توسط خواجه عمید ابوالفوارس فناروزی به فارسی دری ترجمه شد و نیز آن را به عربی نیز ترجمه کردند تحت عنوان «حکایة الملک المتوج مع امراة الملک و الحکیم السندباد و سبع الوزراء و حکایة کل واحد منهم». نسخه عربی این کتاب در استانبول به طبع رسیده‌است.

ترجمه‌ای فارسی از سندبادنامه توسط محمد بن علی ظهیری سمرقندی که در قرن ششم هجری می‌زیسته چاپ شده‌است، ازرقی شاعر این داستان را به نظم در آورده‌است.

ظهیری سمرقندی این کتاب را با بهره‌گیری از آیات قرآن، حدیث‌ها، سروده‌ها و زبانزدهای فارسی و عربی، آرایه‌های گوناگون ادبی و آن گونه که در آن دوره معمول بوده‌است، به نثر فنی آراسته‌است.

کتاب سندبادنامه در سال ۱۹۴۸ میلادی توسط احمد آتش در ترکیه تصحیح شده‌است که خالی از اشکال نبود. تصحیح دیگری در سال ۱۳۸۱ در ایران توسط مرکز پژوهشی میراث مکتوب و با همکاری مرکز بین‌المللی گفتگوی تمدن‌ها به چاپ رسیده‌است. این کتاب توسط محمّد باقر کمال‌الدینی تصحیح شده‌است. بازنویسی این کتاب با روایتی ساده و روان به وسیله مهدی نصیری دهقان با عنوان «شاهزاده و هفت وزیر فرزانه» توسط انتشارات شانی در سال ۱۳۸۹ منتشر شده است.ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 23 آذر 1391 | 10:48 ق.ظ | نویسنده : سمیرامیس

مزایا

ملاحظات اقتصادی

بیشترین مزیت استفاده از نیروگاه‌ها آبی عدم نیاز به استفاده از سوخت‌ها و در نتیجه حذف هزینه‌های مربوط به تامین سوخت است. درواقع هزینه انرژی الکتریکی تولیدی در یک نیروگاه آبی تقریباً از تغییرات قیمت سوخت‌های فسیلی نظیر نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ مصون است. همچنین عمر متوسط نیروگاه‌های آبی در مقایسه با نیروگاه‌های گرمایی بیشتر است، به طوری که عمر برخی از نیروگاه‌های آبی که هم‌اکنون در حال استفاده هستند به ۵۰ تا ۱۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. هزینه کار این نیروگاه‌ها در حالی که به صورت خودکار کار کنند کم است و بجز در موارد اضطراری به پرسنل زیادی در نیروگاه نیاز نخواهد بود.

در موقعیت‌هایی که استفاده از سد چندین هدف را پوشش می‌دهد، ساخت یک نیروگاه آبی هزینه نسبتاً کمی را به هزینه‌های ساخت سد اضافه می‌کند. ایجاد یک نیروگاه هیمچنین می‌تواند هزینه‌های مربوط به ساخت سد را جبران کند. برای مثال درآمد ناشی از فروش انرژی الکتریکی در سد «Three Gorges» که بزرگ‌ترین سد جهان است با فروش انرژی الکتریکی تولیدی در سد در طول ۵ تا ۷ سال جبران شده‌است.

انتشار گازهای گلخانه‌ای

در صورتی که سوختی در نیروگاه سوخته نشود، دی اکسید کربن (که یک گاز کلخانه‌ای است) نیز در نیروگاه تولید نخواهد شد. البته در مراحل احداث نیروگاه مقدار ناچیزی گاز دی‌اکسید کربن تولید می‌شود که در مقابل میزان دی‌اکسید کربن تولیدی در نیروگاه‌های گرمایی که از سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی گرمایی استفاده می‌کنند بسیار ناچیزاست. البته در این نیروگاه‌ها بر اثر اجتماع آب پشت سد گازهایی متصاعد می‌شود که در پایین به آنها اشاره شده‌است.

فعالیت‌های وابسته

آب ذخیره شده در پشت یک سد در واقع می‌تواند بخشی از امکانات مربوط به ورزش‌های آبی باشد و به این ترتیب می‌تواند به جاذبه‌ای برای گردشگران تبدیل شود. در برخی از کشورها از این آب برای پرورش موجودات آبزی مانند ماهی‌ها استفاده می‌شود به این ترتیب که در برخی سدها محیط‌های خاصی برای پرورش موجودات آبزی اختصاص یافته که همیشه از نظر داشتن آب پشتیبانی می‌شوند.ادامه مطلب
تاریخ : دوشنبه 20 آذر 1391 | 06:55 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس

اُسطُرلاب یا استریاب ، از ابزارهای قدیم نجوم و طالع‌بینی است. اسطرلاب وسیله ای در نجوم رصدی بوده و اکنون بیشتر برای کاربردهای آموزشی بکار می‌رود.

اسطرلاب رایج و معمولی دستگاه و صفحه مدور فلزی است که از جنس برنز یا برنج و یا از آهن وفولاد و یا تخته به طرز بسیار دقیق و ظریف و مستحکمی ساخته شده و برای مطالعات ومحاسبات کارهای نجومی از قبیل پیدا کردن ارتفاع و زاویه آفتاب ، محل ستارگان و سیارات و منطقه البروج و به دست آوردن طول و عرض جغرافیایی محل در تمام مدت شبانه روز و فصول مختلف سال بکار برذه می شود. همچنین برای بدست آوردن ارتفاع کوهها و پهنای رودخانه ها و سایر عوارض طبیعی زمین و تعیین ساعات طلوع و غروب یکایک ستارگان ثابت و سیاراتی که نام آنها بر شبکه اسطرلاب نقش بسته نیز مورد استفاده قرار می گیرد .همچنین این دستگاه برای محاسبه ساعات طلوع و غروب آفتاب هر محل(علی الخصوص در دوره اسلام که تعیین ساعات نماز هم برآن اضافه شد) ساخته شده است. با توجه به این حقیقت که در هنگام استفاده از دستگاه مذکور هیچ احتیاجی جهت به کاربردن و دانستن فرمولهای ریاضی نیست.(مانند خط کش محاسبه ای که به وسیله مهندسین به کار برده میشود.)ادامه مطلب
تاریخ : یکشنبه 19 آذر 1391 | 09:17 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس
روزی روزگاری در روستایی در هند مردی به روستایی ها اعلام کرد که به ازای
    هر میمون۲۰ دلار به آنها پول خواهد داد. روستایی ها هم که دیدند اطرافشان
    پر است از میمون، به جنگل رفتند و شروع به گرفتن میمونها کردند. مرد هم
    هزاران میمون به قیمت ۲۰ دلار از آنها خرید، ولی با کم شدن تعداد میمونها
    روستاییها دست از تلاش کشیدند.. به همین خاطر مرد این بار پیشنهاد داد
    برای هر میمون به آنها ۴۰ دلار خواهد پرداخت. با این شرایط روستایی ها
    فهالیتشان را از سر گرفتند. پس از مدتی موجودی ها هم کمتر و کمتر شد، تا
    بالاخره روستاییان دست از کار کشیدند و برای کشاورزی
    سراغ کشتزار های خود رفتند…
 
   

ادامه مطلب
تاریخ : یکشنبه 19 آذر 1391 | 09:06 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس

روزی روزگاری درختی بود ….

و پسر کوچولویی را دوست می داشت .

پسرک هر روز می آمد

برگ هایش را جمع می کرد

از آن ها تاج می ساخت و شاه جنگل می شد ...ادامه مطلب
تاریخ : شنبه 18 آذر 1391 | 08:08 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس
[http://www.aparat.com/v/VpLir]

فواید آتشفشان

1-آزاد شدن ا نرژی درونی زمین

2- حاصلخیز نمودن زمینهایی كشاورزی

3- تشكیل معادن آهن و مس

4


ادامه مطلب
تاریخ : دوشنبه 13 آذر 1391 | 06:51 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس

در میان بنی اسرائیل عابدی بود. وی را گفتند:« فلان جا درختی است و قومی آن را می پرستند» عابد خشمگین شد، برخاست و تبر بر دوش نهاد تا آن درخت را برکند. ابلیس به صورت پیری ظاهر الصلاح، بر مسیر او مجسم شد، و گفت:« ای عابد، برگرد و به عبادت خود مشغول باش!» عابد گفت:« نه، بریدن درخت اولویت دارد» مشاجره بالا گرفت و درگیر شدند.
عابد بر ابلیس غالب آمد و وی را بر زمین کوفت و بر سینه اش نشست. ابلیس در این میان گفت:«دست بدار تا سخنی بگویم، تو که پیامبر نیستی و خدا بر این کار تو را مامور ننموده است، به خانه برگرد، تا هر روز دو دینار زیر بالش تو نهم؛ با یکی معاش کن و دیگری را انفاق نما و این بهتر و صوابتر از کندن آن درخت است»؛ عابد با خود گفت :« راست می گوید، یکی از آن به صدقه دهم و آن دیگر هم به معاش صرف کنم» و برگشت.ادامه مطلب
تاریخ : دوشنبه 13 آذر 1391 | 06:31 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس
در زمانهای قدیم پسرک فقیری در شهری زندگی می کرد که برای گذران زندگی و تامین مخارج تحصیلش دستفروشی می کرد. از این خانه به آن خانه می رفت تا شاید بتواند پولی بدست آورد. روزی متوجه شد که تنها یک سکه ۱۰ سنتی برایش باقیمانده است و این درحالی بود که شدیداً احساس گرسنگی می کرد. تصمیم گرفت از خانه ای مقداری غذا تقاضا کند. بطور اتفاقی درب خانه ای را زد. دختر جوان و زیبائی در را باز کرد. پسرک با دیدن چهره زیبای دختر خجالت زده و دستپاچه شد و بجای غذا، فقط یک لیوان آب درخواست کرد!
دختر که متوجه گرسنگی شدید پسرک شده بود بجای آب برایش یک لیوان بزرگ شیر آورد.

ادامه مطلب
تاریخ : دوشنبه 13 آذر 1391 | 06:21 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس

بازی شطرنج برای اولین بار در هند اختراع شد و وقتی که حاکم هند با آن بازی آشنا شد و ریزه کاری های و تنوع آن را دید ، تصمیم گرفت مخترع آن را مورد تحسین و تشویق قرار دهد و از این رو دستور داد او را خبر کنند تا او هدیه مناسبی به او بدهد مخترع شطرنج که ” ستا ” نام داشت به دربار حاکم آمد . او دانشمندی بود که لباس ساده ای به تن داشت و زندگی خود را با کمک شاگردانش می گذرادند.

حاکم گفت: ستا می خواهم به خاطر بازی فوق العاده ایکه کشف کردی پاداشی به تو بدهم. من به اندازه کافی ثروتمند هستم که هر چه تو بخواهی به تو بدهم. پس هر چه می خواهی از من بطلب.ادامه مطلب
تاریخ : دوشنبه 13 آذر 1391 | 05:57 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس

معلم عصبی دفتر رو روی میز کوبید و داد زد: سارا ...

دخترک خودش رو جمع و جور کرد، سرش رو پایین انداخت و خودش رو تا جلوی میز معلم کشید و با صدای لرزان گفت: بله خانوم؟


معلم که از عصبانیت شقیقه هاش می زد، تو چشمای سیاه و مظلوم دخترک خیره شد و داد زد:


ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 9 آذر 1391 | 02:21 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس
[http://www.aparat.com/v/w4mrn]

ببخشید که فیلم به زبان انگلیسی است ولی حُسن این ویدئو این است که از مرحله ی اول تهیه ی کاغذ و تهیه ی چیپس چوب تا مرحله ی آخر آن را به صورت فیلم به شما بیان می کند.


تاریخ : پنجشنبه 9 آذر 1391 | 02:08 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس
[http://www.aparat.com/v/exvcn]
[http://www.aparat.com/v/exvcn]

تاریخ : سه شنبه 7 آذر 1391 | 11:39 ب.ظ | نویسنده : سمیرامیس

در موقعیت 1 صفحه ی 20 به جای حسن,سعید نوشته شده است.

درنمودار ص 29 کلمه تن به میلیون تن تغییر یابد.تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic